Kiedy może wystąpić obowiązek służby?

przez | 9 stycznia, 2022

Długość służby

Osoba może mieć prawo do odroczenia służby wojskowej do ukończenia 27 roku życia, musi jednak zachować status studenta przez cały ten okres. Podobnie, osoba może odroczyć służbę wojskową do czasu uzyskania tytułu magistra. W Stanach Zjednoczonych osoba może zawiesić studia do końca okresu służby. Jednakże, jeśli osoba zdecyduje się wstąpić do wojska, musi służyć co najmniej dwa lata.

Kwestia służby wojskowej w Rosji jest przedmiotem ciągłej debaty. Obecnie Rosja boryka się z poważnymi brakami kadrowymi z powodu powszechnych odroczeń i uchylania się od poboru. Jednak Federacja Rosyjska przyjęła niedawno ustawę wydłużającą okres służby wojskowej. Zwiększając długość służby o dwa lata, można by zmniejszyć niedobór z 700 tys. do 270 tys.

W Turcji mężczyźni muszą odbyć co najmniej roczną służbę wojskową. Różni się ona jednak w zależności od ich wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Obywatele Turcji w wieku od 20 do 29 lat mogą odroczyć służbę do czasu ukończenia studiów wyższych. Kobiety natomiast mogą być zwolnione ze służby wojskowej na okres do 29 miesięcy.

W niektórych krajach długość obowiązkowej służby wojskowej waha się od dwóch do pięciu lat. Niektóre narody narzucają określoną ilość służby wojskowej dla każdego obywatela, podczas gdy inne czynią wyjątki dla szczególnych przypadków. Choroby psychiczne i ograniczenia fizyczne nie są czynnikami dyskwalifikującymi rekrutów. Zarówno Szwecja jak i Norwegia wcielają do wojska mężczyzn i kobiety.

Chociaż kobiety nie są już wcielane do wojska, mogą uczestniczyć w ochotniczej służbie wojskowej. Rezerwiści muszą służyć przez minimum 45 dni i mogą być powoływani na obowiązkowe ćwiczenia przypominające. Rezerwiści mogą być również odroczeni lub zwolnieni z powodów konieczności medycznej.

W Rosji mężczyźni są zobowiązani do odbycia rocznej służby wojskowej. Jednakże rząd rosyjski stopniowo zmniejszył długość poboru, z dwudziestu siedmiu miesięcy do dwunastu miesięcy dla tych, którzy wstąpili do wojska w 2007 roku. Zlikwidowano również kilka prawnych wymówek dla nieprzyjmowania do wojska. Ponadto, studenci studiów dziennych uczęszczający do szkoły wojskowej są wolni od poboru.

Wpływ na płace

Wpływ służby wojskowej na płace jest złożony i niejednorodny. Chociaż służba wojskowa może skutkować niższymi płacami, poprawia ona płace osób ze środowisk w niekorzystnej sytuacji. Ma ona również niewielki lub żaden wpływ na świadczenia socjalne i zasiłki dla bezrobotnych, a także nie zmniejsza prawdopodobieństwa uzyskania wyższego wykształcenia. Służba wojskowa zmniejsza jednak liczbę dni chorobowych i zasiłków inwalidzkich.

Wpływ poboru do wojska na płace wynika w dużej mierze z jego wpływu na wykształcenie. Aby uchwycić wpływ poboru na poziom wykształcenia, modele płacowe zawierają miary liczby lat nauki i ukończenia studiów wyższych. Po uwzględnieniu tych miar szacowany wpływ poboru na płace maleje, ale pozostaje istotny.

W Wielkiej Brytanii, Włoszech i Francji pobór wojskowy ma niewielki lub żaden wpływ na zarobki. Natomiast podnosi wskaźniki ukończenia studiów wyższych. W USA natomiast zmniejsza zarobki. Negatywny wpływ służby wojskowej na zarobki będzie prawdopodobnie z czasem ulegał rozproszeniu.

Głównym minusem poboru wojskowego jest utrata kapitału ludzkiego. Wojsko jest w stanie zatrudnić więcej pracowników, jeśli ma dostępną wystarczającą ilość siły roboczej. Pobór do wojska obniża jednak inwestycje w edukację. A ponieważ wszyscy poborowi otrzymują symboliczne wynagrodzenie w wysokości 115 dolarów miesięcznie, wojsko będzie musiało wykorzystywać mężczyzn bardziej efektywnie.

Jednym z potencjalnych problemów z tym projektem jest to, że doświadczenie poboru nie jest takie samo dla wszystkich kohort. Ważne jest również rozważenie, jak doświadczenie poboru różni się, gdy pobór ma zostać zniesiony. Ważne jest również przyjrzenie się wpływowi poboru w innych krajach, które nie mają takiego systemu.

Sprzeciw sumienia

Sprzeciw sumienia wobec obowiązkowej służby wojskowej to prawo, które pozwala człowiekowi odmówić służby wojskowej z powodów moralnych lub religijnych. Prawo umożliwiające sprzeciw sumienia wobec służby wojskowej weszło w życie w 1992 roku, ale istnieje wiele powodów, dla których mężczyzna może chcieć odrzucić służbę w wojsku. Podczas gdy zdecydowana większość żołnierzy amerykańskich służy z honorem w walce, niektórzy prawdziwi sumienni przeciwnicy mogą zostać zwolnieni lub przeniesieni do statusu niekombatanta. W każdym przypadku, sytuacja każdego Żołnierza będzie oceniana indywidualnie.

Przed wprowadzeniem nowych przepisów, osoby odmawiające służby wojskowej ze względu na sumienie mogły odmówić jej pełnienia jedynie w czasie pokoju. Zamiast tego mogli zdecydować się na zaangażowanie w służbę cywilną lub pracę społeczną. Czas trwania służby cywilnej jest dłuższy niż służby wojskowej, a osoby odmawiające służby wojskowej ze względu na sumienie nie mogą podejmować pracy, która wymaga użycia broni.

W 1939 r. ustawa o służbie narodowej (siły zbrojne) stworzyła listę blisko 60 tys. zarejestrowanych sumiennych obrońców. Testy przeprowadzane przez trybunały zostały ponownie wprowadzone podczas II wojny światowej, ale były one znacznie mniej surowe niż w XIX wieku. Te specjalne trybunały sumienia, którym przewodniczył sędzia, zaczęły testować sumiennych przeciwników do służby w siłach zbrojnych.

Koncepcja sprzeciwu sumienia wobec służby wojskowej istnieje od początku ery chrześcijańskiej. Związana była ze skrupułami religijnymi, które kwestionowały władzę państwa nad jego członkami. Była powszechnie akceptowana we wczesnych koloniach amerykańskich, gdzie przeważali kwakrzy i kościoły pacyfistyczne. Ale sumienni sprzeciwiający się pozostawali częścią społeczeństwa, a czasem ponosili straszną cenę.

Sprzeciw sumienia wobec służby wojskowej został uznany przez Radę Praw Człowieka. W oświadczeniu zaznaczono również, że prawo osoby do sprzeciwu sumienia jest uprawnionym korzystaniem z wolności wyznania i myśli. Odmowa służby w tych okolicznościach nie jest nielegalna.

W niektórych krajach sprzeciw sumienia wobec służby wojskowej został uznany za nielegalny. W Niemczech, na przykład, osoby odmawiające służby wojskowej ze względu na sumienie mogą zostać skazane na karę więzienia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *