Kiedy potrzebujemy badania kamerą termowizyjną?

przez | 13 grudnia, 2022
Kiedy potrzebujemy badania kamerą termowizyjną?

Zastanawiasz się, dlaczego w Twoim domu jest zimno mimo ciągłego ogrzewania pomieszczeń? Chcesz znaleźć przyczynę zawilgocenia? A może próbujesz sprawdzić, czy wentylacja działa tak, jak powinna? Badanie kamerą termowizyjną Wrocław to dobre rozwiązanie dla każdego, kto pragnie zwiększyć komfort mieszkania we własnych czterech kątach. Na czym polega przeprowadzenie takiej usługi? Dlaczego warto zlecić jej wykonanie? Kiedy jest szczególnie potrzebna?  

Czym jest badanie termowizyjne i w jaki sposób przebiega? 

Badanie kamerą termowizyjną jest nowoczesną i stosunkowo łatwą metodą, która pozwala określić, jakie wady związane z izolacją cieplną występują w danym lokalu. Sprzęt rejestruje promieniowanie badanego obiektu, co później ukazane jest w cyfrowym obrazie. Mostki cieplne, czyli miejsca straty ciepła, a także wycieki z instalacji lub źródła wilgoci przedstawiane są za pomocą różnych kolorów, dzięki czemu da się dość szybko zlokalizować problemy termoizolacyjne w budynku. 

Termowizję przeprowadzają fachowcy, którzy muszą przejść przez kilka jej etapów. Wśród nich wymienia się: 

• sprawdzenie dokumentacji technicznej budynku, 

• badanie kamerą termowizyjną, podczas którego można zlokalizować miejsca strat ciepła, 

• stworzenie ostatecznego raportu z badania (który powstaje na podstawie analizy cyfrowych obrazów).  

Co pozwala wykryć termowizja? 

Usługa termowizyjna kojarzy się najczęściej z oceną termoizolacyjności budynku – i w wielu przypadkach właśnie w tym celu jest zlecana. Dzięki niej można sprawdzić, czy w lokalu są (i jeśli tak to gdzie) tzw. mostki termiczne, czyli luki, przez które traci się ciepło. To pozwala wprowadzić potrzebne modyfikacje w budynku, a więc też podnieść komfort życia oraz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie pomieszczeń. Odbiór mieszkania jest dobrym momentem na zlecenie takiej usługi profesjonalistom. 

Warto wiedzieć, że użycie kamery termowizyjnej pomaga wykryć wiele wad budynku i wskazać źródła problemów. Dzięki temu badaniu można sprawdzić obecność wilgoci i wycieków z instalacji w mieszkaniu, określić jakość montażu stolarki okiennej i drzwiowej, skontrolować działanie grzejników, wentylacji i ogrzewania podłogowego, a także zniszczeń w połaci dachu. 

Kiedy wykonać termowizję? Co powinno wzbudzić czujność? 

Badanie kamerą termowizyjną przydaje się szczególnie w przypadku zakończenia prac remontowych w lokalu. Pretekstem do skorzystania z tego typu usług jest np. kupno mieszkania – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dzięki termowizji można w porę dostrzec błędy projektowe i zgłosić je deweloperowi. Podobnie jest w przypadku sprawdzenia stanu lokalu, który planuje się nabyć – pozbycie się wad w początkowym etapie pozwala zaoszczędzić na remoncie. 

Badanie termowizyjne nierzadko jest nieocenioną pomocą, gdy zauważy się zwiększoną wilgotność w pomieszczeniach lub kiedy odczuwa się tzw. „uciekanie” ciepła. Jeśli – mimo włączonego ogrzewania – w domu jest chłodno, warto sprawdzić, gdzie leży przyczyna takiego stanu rzeczy. 

Źródła 

1. https://pewnylokal.pl/porady/termowizja-jaka-roznica-temperatur 

2. https://www.castorama.pl/termowizyjne-badanie-budynku-kiedy-warto-je-przeprowadzic-ins-66358.html



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *